Počet výsledků: 13

Otevřít filtraci

Rentgenové záření je elektromagnetické záření, které se v lékařství nejčastěji používá k rentgenovému vyšetření. V nízkých dávkách se rentgenové záření používá k diagnostice některých onemocnění (např. zhoubných nádorů) či jiných stavů (např. zlomenin), a to snímkováním vnitřních částí těla. Ve vysokých dávkách se rentgenové záření může používat k léčbě zhoubných nádorů (v rámci radioterapie). Viz také záření.

Rentgen je lidové označení pro rentgenové vyšetření.

Rentgenové vyšetření s kontrastní látkou je jiný název pro kontrastní radiografii.

Rentgenové vyšetření (RTG) nebo zkráceně „rentgen“ je jedna ze zobrazovacích metod. Ačkoli se jedná o poměrně „starou“ metodu, která byla objevena již koncem 19. století, RTG vyšetření i nadále hraje v lékařské diagnostice stále největší roli. Je to nejlepší metoda pro zobrazení kostí, případně některých nádorů či tuberkulózních uzlíků v plicích. Viz také kontrastní radiografie.

Elektromagnetické záření neboli EMR (zkratka pochází z anglického názvu electromagnetic radiation) je záření, které má elektrické i magnetické pole a šíří se ve vlnách. Elektromagnetické záření pochází z přírodních i člověkem vytvořených zdrojů, a může mít různou sílu: od nízkoenergetického až po vysokoenergetické. EMR zahrnuje rádiové vlny, mikrovlny, infračervené světlo, viditelné světlo, ultrafialové záření, rentgenové záření a gama záření. Viz také záření.

Neionizující záření je druh nízkoenergetického záření, které nemá dostatečnou energii na to, aby z atomu nebo molekuly odstranilo elektron (záporně nabitou částici). Mezi neionizující záření se řadí viditelné, infračervené světlo a ultrafialové záření, mikrovlny, rádiové vlny a radiofrekvenční energie z mobilních telefonů. U většiny typů neionizujícího záření nebylo zjištěno, že by se podílelo na vzniku zhoubných nádorů. Viz také záření.

Ionizující záření je druh vysokoenergetického záření, které má dostatečnou energii na to, aby z atomu nebo molekuly odstranilo elektron (záporně nabitou částici), čímž dojde k ionizaci tohoto atomu či molekuly. Ionizující záření může způsobovat chemické změny v buňkách a poškozovat DNA. To může zvýšit riziko vzniku některých zdravotních potíží, například rozvoje zhoubného nádoru. Ionizující záření může pocházet z přírodních zdrojů, jako je radon a kosmické záření (záření, které vstupuje do zemské atmosféry z vesmíru). Může však pocházet také z lékařských přístrojů používaných pro vyšetření zobrazovacími metodami, jako jsou rentgenové vyšetření (RTG), výpočetní tomografie (CT) nebo pozitronová emisní tomografie (PET). Vystavení velmi vysokým dávkám ionizujícího záření (např. při havárii jaderné elektrárny nebo při vystavení účinkům jaderné zbraně) může způsobit okamžité poškození lidského organismu, včetně vážného poškození kůže nebo hlouběji uložených tkání, akutní nemoci z ozáření a smrti. Viz také záření.

Ultrafialové záření neboli UV záření je označení pro neviditelné paprsky, které jsou přirozenou součástí slunečního záření (ale dají se vytvořit i uměle, např. v soláriích). Ultrafialové záření, které dopadá na zemský povrch, se skládá ze dvou typů paprsků: UVA a UVB. (Kromě toho existuje i UVC záření, ale to je z velké části blokováno ozonovou vrstvou.) Ultrafialové záření může přispět k poškození kůže, předčasnému stárnutí, vzniku melanomu i dalších typů zhoubných nádorů kůže. Kromě toho může způsobit problémy se zrakem a imunitním systémem. Dermatologové (specialisté na kožní onemocnění) doporučují, aby lidé používali opalovací krémy, které chrání pokožku před ultrafialovým zářením. Poznámka: Ultrafialové záření se někdy používá i k léčebným účelům. V takovém případě pochází ze speciálních lamp nebo laseru a využívá se např. k léčbě některých kožních onemocnění, jako je lupénka, vitiligo apod. Viz také záření.

UVA záření je neviditelné záření, které je součástí energie pocházející ze Slunce. UVA záření pochází také z lamp, které se používají v soláriích. UVA záření může způsobit nejen předčasné stárnutí kůže a rakovinu kůže, ale také problémy se zrakem a imunitním systémem. Dermatologové (specialisté na kožní onemocnění) doporučují, aby lidé používali opalovací krémy, které chrání pokožku před ultrafialovým zářením. V medicíně pochází UVA záření také ze speciálních lamp nebo laseru a používá se k léčbě některých kožních onemocnění, jako je lupénka, vitiligo apod. Viz také záření, ultrafialové záření.

UVB záření je neviditelné záření, které je součástí energie pocházející ze Slunce. UVB záření může způsobit spálení, ztmavnutí a zhrubnutí pokožky, melanom či jiné typy rakoviny kůže. Kromě toho může způsobit problémy se zrakem a imunitním systémem. Dermatologové (specialisté na kožní onemocnění) doporučují, aby lidé používali opalovací krémy, které chrání pokožku před ultrafialovým zářením. V medicíně pochází UVB záření také ze speciálních lamp nebo laseru a používá se k léčbě některých kožních onemocnění, jako je lupénka, vitiligo apod. Viz také záření, ultrafialové záření.

Zobrazeno 1 až 10 z 13

Počet výsledků